Home » Genel » EŞ SEÇİMİNDE İSTİŞARENİN ÖNEMİ

EŞ SEÇİMİNDE İSTİŞARENİN ÖNEMİ

EŞ SEÇİMİNDE İSTİŞARENİN ÖNEMİ

İstişare başkasına danışmak, ortak karara varmak ve söz konusu konu hakkında çoğunluğun fikrinde karar kılmaktır. İnsanlık tarihi boyunca önemli konularda İstişare (müşavere, meşveret) yapılmış ve oldukça isabetli kararlar alınmıştır.

Özellikle İslam Tarihinde meşveretin önemli bir yer edindiğini görüyoruz. Bedir Savaşı’nda başta savaş yeri ve sonrasında esirlerin durumunu, Uhud Savaşı’nda, Hendek Savaşı’nda Medine çevresinde hendeklerin kazılmasında, Hudeybiye Antlaşmasında ve daha birçok meselede Fahr-î Kâinat Hazreti Muhammed (Asm) sahabeleriyle istişare yapmıştır.

İstişare herkesle yapılmaz. İstişarede “İstişare ehil olanla yapılır” önemli bir kaidedir. Sağlık doktorla, eğitim öğretmenle istişare edilir. Aksi takdirde isabetli karara varılamayabilir. Şunu da bilmek gerekir ki, istişare önemli bir sünnet olduğundan isabetli karara varılması halinde iki, varılmaması durumunda –sünnete uymaktan dolayı- bir sevabı vardır.

İstişare her konuda olduğu gibi evliliğe hazırlıkta da oldukça önem taşımaktadır. Aşk gözü kör, kulağı sağır yaptığından evliliğe hazırlık aşamasında mutlaka hatırı sayılır ve güvendiğimiz kişilerin tecrübelerinden faydalanmaya çalışmak yerinde olacaktır. Özellikle anne ve babamızın rızasını ve dualarını almakta fayda vardır. Çok bariz yanlış fikirler olmadıkça onların rızası büyük önem taşır.

Öncelikle tek tek yani bire bir oturup konu hakkında konuşmak yerinde olacaktır. Unutulmamalıdır ki, insanların maskesiz ve asıl fıtratını sergileyebildiği en önemli durumlardan biri de bire bir yalnız görüşmedir. Kişi başkasının etki ve yetkisinde daha az kalkacak veya kalmayacaktır.

Kişilerle yeterince konuşup konuyu iyice irdeledikten sonra bu kişileri bir araya getirip konuşmakta fayda vardır. Mesele sadece eş seçimi değildir. Huzurlu ve mutlu bir yuva kurmanın en önemli aşamasıdır. Şu kız veya bu erkekle evlen değil, zaman ve zemine, mizaç ve karaktere, ekonomik, sosyo-kültürel, psikolojik durumlar hakkında da mutlaka istişare yapılmalıdır.

İstişare bir arının bal yapımında çeşitli çiçeklerden beslenmesi gibidir. Ne kadar isabetli kişilere danışılırsa o kadar isabetli sonuçlara varılır. Atalarımız bu konuda:

-          “Ulu sözü dinleyen, ulu dağlar aşar”

-          “Akıl akıldan üstündür”

-           “Bin bilsen de bir bilene sor” gibi sözleriyle bunu kanıtlamaktadırlar.

Adnan Kalkan

Eğitimci Yazar

Aile Eğitimi Uzmanı

www.adnankalkan.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>