Home » Aile » EVLENECEĞİNİZ EŞ ADAYI İLE EVLİLİK SÖZLEŞMESİ YAPIN

EVLENECEĞİNİZ EŞ ADAYI İLE EVLİLİK SÖZLEŞMESİ YAPIN

EVLENECEĞİNİZ EŞ ADAYI İLE EVLİLİK SÖZLEŞMESİ YAPIN

Evlilik sözleşmesi deyince akla hemen olası bir boşanmada kadın ve erkeğe hangi malların taksim edileceği gelir. Mal varlığından kime ne kadar verilecek? Araba, ev vb. kimin üzerine tapuda kayıt edilecek? Altın, para ve değerli eşyalardan kime ne kadar verilecek?

Kimi eş adayları da Evlilik Sözleşmesine ihtiyaçları olmadığını, huzurlu bir yuva kurup bir ömür yuvalarını devam ettireceklerini söylerler.

Oysa burada sözü edilen ne yazılı bir antlaşma ne de mal-mülk içeren bir kayıt belgesidir. Evlilik sözleşmesi deyince, evliliğe karar verdikten sonra, eş adaylarının bir araya gelerek evlilik hayatına adım atınca, hanım ve beyin görev ve sorumlulukları paylaşırken, hangisine ne tür görev ve sorumluluklar düşeceği ve hangisinin yetkisi ne oranda olacağı ile ilgilidir. Bey ve hanımın hangi işleri ayrı ayrı, hangi işleri birlikte yapacaklarını içeren bir konuşmadır. İsteyen bu görev ve sorumlulukları bir kâğıda yazabilir ama mutlaka evlilikle beraber meydana gelecek olan görev ve sorumluluklar ele alınmalı ve en ince ayrıntısına kadar incelenmelidir.

Evlilik sözleşmesine gerek duymayarak evliliklerini bir ömür sürdüreceklerini söyleyenler de mutlaka bu konuda dikkat etmelidirler. Evlenen insanların tamamına yakını severek evlenirler. Evlenirken boşanma olgusunu aklının ucundan bile geçirmezler. Bir süre sonra ise yuvalarından çatırtılar gelince önüne geçemezler. Zamanında görev ve sorumlulukları iyice konuşmadıklarından, beklentiler karşılanmaz ve evlilik kurumunun önce sarsılmasına sonra da yıkılmasına sebep olur.

Evlilik Sözleşmesinde Yer Alması Gereken Bazı Görev ve Sorumluluklar

 1. Pazar alış-verişini kim yapacak? Kadının gücü buna yeter mi? gönüllü mü?
 2. Misafir ağırlamada kime ne görev verilecek?
 3. Kadın- erkek oturma düzeni birlikte mi ayrı mı olacak? Şüphesiz bu inanç üzerinden verilecek bir karar olduğundan mutlaka konuşulmalıdır.
 4. Eve TV, internet gibi iletişim araçları alınacak mı? Alınırsa ne aralıklarla kullanılacak?
 5. Kadın çalışacak mı? Çalışıyorsa işi bırakmak istediğinde erkek bunu nasıl karşılayacak?
 6. Çocuklara kim bakacak? Çocuğun anneye olduğu kadar babaya da ihtiyacı vardır. Baba adayı bu konuda gereken itinayı gösterebilecek mi?
 7. Misafirliğe ne kadar süreliğine ve ne aralıklarla gidilecek?
 8. Kadının gücü evde yapılacak her işe yetmeyeceğinden erkek ev işlerinde yardımcı olacak mı?  Mesela genel temizlikte ve cam silme gibi kritik işlerde erkek yardımcı olacak mı?
 9. Evde alınacak kararlarda belirleyici etken kuvvet mi adalet mi olacak olacak? Kararlarda istişare edilecek mi?
 10. Evlendikten sonra nereye yerleşilecek? Akraba veya yakın çevrenin etkisinde kalarak evinde huzursuzluğa sebep olunacak mı?
 11. Kredi kartı kullanılacak mı?

Bunlar daha da artırılabilir. Burada sadece kısaca bazı noktalara değinildi.

Unutmayın yarının duvarları bu günün temeli üzerine kurulur. Huzurlu ve mutlu bir yuva kurmak için mutlaka eş adayı ile bir araya gelin bu konuları en ince ayrıntılarına kadar konuşun.

Adnan Kalkan

Eğitimci Yazar

Aile Eğitimi Uzmanı

adnankalkan01@gmail.com

www.adnankalkan.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>