Home » Aile » EVLİLİĞE İLK ADIM: EŞ SEÇİMİ

EVLİLİĞE İLK ADIM: EŞ SEÇİMİ

EVLİLİĞE İLK ADIM: EŞ SEÇİMİ
Eş Seçiminin Önemi
Eş seçimi evliliğe atılan ilk adımdır. İlk adım olmakla beraber en önemli adımdır. Kişi eşini seçerken aynı zamanda çocuklarına bir anne, kendisine bir hayat arkadaşı, bir sırdaş, bir dost; kısaca sebepler dairesinde hayatının en ince ayrıntısını bile paylaşacağı bir “ortak “seçmiş olur.
Eş seçiminde ince elemeli sık dokumalı ve kılı kırk yarmalıdır. İnsanın hayatını bu kadar çok ilgilendiren bir konuda azami dikkat ve tedbir gereklidir.
Azami dikkat edilmeli, çünkü:
-Bundan sonraki hayatı nasıl devam edecek,
-Kiminle paylaşılacak
-Çocuklarına nasıl bir anne veya baba olacak,
-Evlilikle birlikte hangi sorumluluklar alınacak,
Niçin Evlilik?
Evlenmeye karar veren insan önce” niçin evlenmek istediği “sorusuna samimi cevap vermelidir. Bu cevap içinde:
-Duygusal
-Mantıksal
-Sosyal-Kültürel
-Psikolojik
-Ekonomik
-Cinsel konuları en iyi ve en mantıklı şekilde barındırmalıdır.
Bunlardan yalnız duygusal veya mantıksal cevap bulmak evlilik için yeterli bir durum değildir. “Sevgi her şeyi halleder” veya “ akıl her sorunu çözer” düşüncesi evlilik açısından çok riskli düşüncelerdir. Sevgi ağacının kökü sevgi, gövdesi saygı, dalları da şefkat, merhamet, hoşgörü, muhabbet, ahlak, maneviyat, sabır ve fedakârlıktır.
Evliliğe karar veren kişi ne yapmalıdır?
Evliliğe karar veren kişi özellikle:
1. Kendini en iyi şekilde tanımalı
Kendi mizacı, ahlakı, ekonomik durumu, sosyal ve psikolojik durumunu, nasıl bir eş istediğini, bir yuvayı ne derece yönetebileceğini, kendi eksik, kusur ve hatalı davranışlarının farkında olmalıdır. Kişi ayrıca, olumlu, kabul gören iyi niteliklerinin de farkında olmalıdır.
2. Evleneceği kişiyi en iyi şekilde tanımalı
Evlenmek istenen eş adayını her yönüyle tanımak gerekir. Tanımak ise özellikle yemek ve yolculukta belli olur. Eş adayı ile zaman geçiren kişilere sorun. Ve siz de onu tanımaya çalışın. Mesela hem akrabalarına hem arkadaşlarına, hem de güvendiğiniz ve eş adayınız ile aralarında husumet olmayan tarafsız insanlara sorun. En sağlıklı ve tarafsız bilgi de onlarda olur. “sonra tanırım” düşüncesi boşanmaların temel sebepleri arasındadır.
3. Evlilikten beklentisini en iyi şekilde düşünüp karar vermelidir.
Evlenmek isteyen kişiler evlenme isteğinin sebebine gerçekçi cevaplar vermelidir. Sadece mutlu olmak için cevabı çok askıda kalır. Karşı taraf da aynı amaçla evlenir ve sizden aynı şeyi bekler de siz onu karşılayamazsanız bu yine evliliğin sarsılmasına sebep olur. Yukarıda saydığımız Duygusal, Mantıksal, Sosyal-Kültürel, Psikolojik, Ekonomik, Cinsel konulara gerçekçi cevaplar verilmeli ve bu doğrultuda eş seçimi gerçekleştirilmelidir.

EŞ SEÇİMİNE HAZIR MISINIZ?
Eş seçiminde kişi, evliliğe hazır olup olmadığını tam manasıyla öğrenmeli ve kendini bazı konularda yoklamalıdır. Genellikle yapılan hata, karşı tarafla ilgili bilgi elde edilmeye çalışılır ve kişi kendisiyle ilgili pek bir yoklama yapmaz.
Eş seçiminde evvela kişi kendini yoklamalı ve daha sonra evlenmek istediği eş adayının, kendi aradığı prensiplere uyup uymadığını en ince ayrıntısıyla araştırmalıdır. Bu aşamada evliliğe hazır olup olmadığını gerek kendisine gerekse eş adayına bazı sorular yöneltmelidir.
1. Evliliğe hazır mısınız?
2. Eş adayınızı fiziksel olarak beğeniyor musunuz?
3. Fikirleriniz uyuşuyor mu?
4. Evlenmek istediğiniz kişiyle ilgili olumlu düşünceleriniz olumsuz izlenimlerden daha fazla mı?
5. Evlenmek istediğiniz kişinin size iyi bir eş, çocuklarınıza iyi bir anne/baba olabileceğine inanıyor musunuz?
6. Ekonomik olarak özellikle erkek evi geçindirecek durumda mı? Yeterli gelire sahip misiniz?
7. Eş adayını seviyor musunuz veya sevebileceğinize inanıyor musunuz?
8. Mizacınız/ huyunuz uyuşuyor mu?
9. Evlenmek istediğiniz kişiye saygı duyuyor musunuz?
10. Evliliğiniz boyunca çıkabilecek sorunları çözme yeteneğinizin olduğuna inanıyor musunuz? Eş adayınız bu konuda size ne derece yardımcı olabilir?
11. Onunla açık ve çekinmeden konuşabiliyor musunuz? Sıkıntınızı dile getirebilecek misiniz?
12. Eş adayınızın hayatınıza iyi bir ortak ve size iyi bir arkadaş olabileceğinize inanıyor musunuz?
13. Haksız olduğu zaman özür dileme erdemine sahip mi?
14. Hatasını kabul edebiliyor mu?
15. Sürekli okuma çabası var mı? Kendini geliştirmeye açık mı?
16. Eş adayınızı gerçekten iyi tanıdığınıza emin misiniz?
17. Aileleriniz uyuşabiliyor mu?
18. Eş adayınız başka insanların etkisiyle hareket ediyor mu?
19. Evleneceğiniz kişiyle gerçekten sağlıklı bir yuva kurabileceğinize inanıyor musunuz?
20. Eş adayınız sabırlı mı?
21. Eşine ve çocuklarına bağlılık ve sadakati tam olur mu?
22. Ona güveniyor musunuz?
23. Ailesine karşı şefkat ve merhametle muamele edebilir mi?
24. Eş adayınız size karşı hoşgörülü mü?
25. Ailesi için ne derece fedakârlık yapabilir?
26. Denklik
Bu ve bunun gibi pek çok soru sorulabilir. Hayatınızın hiçbir safhasında hiç olmadığınız kadar açık, gerçekçi ve net fikirli olun, bu sorulara en içten duygularla cevap verin. Eğer bunların % 65’ine sağlıklı cevaplarla evet diyebiliyorsanız evliliği düşünebilirsiniz. Aksi takdirde yapılacak evlilik daha sonraki süreçte birçok sıkıntılara sebep olacaktır.
Sağlıklı bir evlilik beraberinde huzurlu ve mutlu bir yuva getirir.

ADNAN KALKAN
EĞİTİMCİ YAZAR
AİLE EĞİTİMİ UZMANI

commentscomments

 1. rıfkı köse diyor ki:

  merhaba hocam. “EŞ SEÇİMİNE HAZIR MISINIZ?” başlıklı bir liste hazırlamışsınız. bu konuda bir sorum olacaktı. yakın bir zamanda bu 26 maddelik listenin bir iki maddesi hariç diğerlerinde problem yok gibi gözüküyor. bu maddeler ise fiziki beğeni (2. madde) ve ilerde sevip sevemeyeceğimi bilmemem (7. madde). konuştuğum kişinin normal bir güzellikte olduğunu biliyorum ama nedense bir türlü ısınamadım. bu olmayınca acaba sevebilir miyim soruları içten içe kendimi soru manyağı yaptığım bir duruma dönüştü. ahlaken ve diğer özelliklerinini benim beklentilerimi karşılayacağını bildiğim birinin sırf henüz ısınamadım diye es geçmem ne kadar doğru olur. veya bu konuda nasıl yaklaşım izlememiz doğru olur.

 2. rıfkı köse diyor ki:

  [Soruyu Düzeltip Tekrar Soruyorum] merhaba hocam. “EŞ SEÇİMİNE HAZIR MISINIZ?” başlıklı bir liste hazırlamışsınız. bu konuda bir sorum olacaktı. yakın bir zamanda bu 26 maddelik listenin bir iki maddesi hariç diğerlerinde problem olmayan bir adayla görüştüm. bu iki madde ise fiziki beğeni (2. madde) ve ilerde sevip sevemeyeceğimi bilmemem (7. madde).

  konuştuğum kişinin normal bir güzellikte olduğunu biliyorum ama nedense bir türlü ısınamadım. bu olmayınca acaba sevebilir miyim soruları içten içe kendimi soru manyağı yaptığım bir duruma dönüştü. ahlaken ve diğer özelliklerinini benim beklentilerimi karşılayacağını bildiğim birinin sırf henüz ısınamadım diye es geçmem ne kadar doğru olur. giyim kuşam noktasında bir estetik beklentim olduğunu farkettim. karşımda görüştüğüm kişi ise bana göre biraz donuk giyinen birisiydi. ileride sevebilme diye bir şey var mı. ben bu adayla iki kez görüştüm, ikisinde de ısınamadım. hani bir üçüncü görüşme olsa da olmada farketmez modundayım. hani giyim kuşam ileride de halledilir ama sevme noktasında nasıl yaklaşım izlemem doğru olur. özetle akıl ve kalp, eş seçimi noktasındaki konumları ne olmalı?

  • Adnan Kalkan diyor ki:

   değerli kardeşim askerlik görevim gereği kıbrısta olduğumdan dolayı sorunuzu cevaplayamadım. öncelikle ahlak güzelliği varsa ve fiziki güzellik beğenildiyse ileride sevmek diye birşey vardır. ama kendinizi de iyi değerlendirmeniz gerekir. beklentiniz uyuşuyorsa sevebilirsiniz. dua ile

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>