Home » Aile » BİR KADINLA NİÇİN EVLENİLİR?

BİR KADINLA NİÇİN EVLENİLİR?

Hiç şüphesiz evliliklerin gerçekleşmesi için bir çok sebep vardır. Eğer kadın ya da erkek hayatı tamamen yalnız yaşayabilseydi yani bekârlık insan fıtratının bir gereği olsaydı, Allah (cc) evlilik denen olguyu yaratır mıydı?

Fıtraten erkek ve kadının birbirinden çok farklı, evlenmelerini gerektiren bir o kadar da  benzer yönleri vardır. Bu farklılıklar evliliğe özen göstermeyi, benzerlikler ise evlenmeye teşvik etmeyi sağlamaktadır.

Gerek erkek gerekse kadının eş seçiminde bazı kriterleri vardır. Genellikle bir erkek eş seçiminde;

  •           Gelir durumu iyi
  •           Toplumsal statüsü yüksek
  •           Sosyal-kültürel yönü gelişmiş
  •           Kendinden daha genç
  •           Dış görünüşü düzgün
  •           Etkili konuşan
  •           Kendi milliyet ve kültüründe olan
  •           Çevresi tarafından takdir edilen kadınları tercih ederler.

Bütün bu tercihler ise, eğer içinde saygı, sevgi, şefkat, muhabbet ve fedakarlık barındırmıyorsa evlilik sürecinde sıkıntılara sebep olabilir.

Bütün bu kriterler bir yana akraba evliliği yapan amca çocuklarının dahi boşanmalarına şahit oldum.

Genellikle fıtratların uyuşması evliliklerde huzur ve mutluluğa vesile olur. Geçici beğeniler ise zamanla ortadan kalkınca evlilikler de sona erer. Mesela eşiyle güzelliğinden dolayı evlenen biri zamanla o güzellik yerini yaşlılığa ve yüz güzelliğinin değişimine bırakmasıyla eşinden soğuyabilir.

Her güzellik bir gün yitirilir

Her genç bir gün yaşlanır

Her servet bir gün tükenir

Her makam bir gün değişir

Her cazibe bir gün sıradanlaşır

Bu kaidelerden dolayı eş seçiminde dikkat edilmesi gereken nelerdir?

Fahr-î kainat Hazret-i Muhammed (asm) , “Kadın dört şeyi için nikah edilir; malı, soyu, güzelliği ve dini. Sen dindar olanını seç ki elin bereket bulsun.” (Buharî, Nikah, 15; Ebu Davud, Nikah, 2; Nesaî, Nikah, 13; ibn Mace, Nikah, 6; Darimi, Nikah, 4; Malik, Nikah, 21; A.b. Hanbel, III, 428.)

Aynı inanca sahip insanlar daha iyi anlaşır. Meslek ve meşrebi benzer insanlar daha huzurlu ve mutlu bir yuva kurabilirler.

ADNAN KALKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>