Home » Aile » BOŞANMALARIN BÜYÜK KISMI EVLENİRKEN GERÇEKLEŞİR!

BOŞANMALARIN BÜYÜK KISMI EVLENİRKEN GERÇEKLEŞİR!

İlk bakışta “Evlenmeden boşanma nasıl gerçekleşir?” diye düşünülebilir. Boşanmak için evli olmak gerekmez mi? Evet, boşanmak için evli olmak gerekir. Fakat evlenmeye karar verirken yapılan hatalar evlendikten sonra meydana çıkıyor ve süre içinde büyüyerek boşanmalara yol açıyor.

Sorunlu bir evlilik yaparak huzursuz bir aile yuvası kurup zehir zemberek bir hayat yaşayıp yaşatmamak için ve özellikle boşanmaların önüne geçmek için evlenirken nelere dikkat etmek gerekir?

 1. Evlenememe gibi bir endişeniz olmasın. Her insanın bir eşi olsa gerek. Siz niyetinizi halis tutup gereken adımları atın. Evlenmek istedikten sonra evlenebileceğiniz biri karşınıza çıkacaktır.
 2. Acele karar vermeyin. Evlilikte acele verilen kararlar sağlıklı olmayabilir. İyice araştırın gereken bilgileri elde edin ve evlenmeye karar verin.
 3. Görmeden karar vermeyin. Evleneceğiniz kişiyi mutlaka görün ve konuşun. Aileniz dahi olsa başkalarının beğenisi ve kararıyla evlenmeyin. Göz beğenir gönül sever.
 4. Evleneceğiniz adayı çok iyi tanıdıktan sonra evlenin. Çocukluk arkadaşınız veya tanıdığınız dahi olsa eş adayı gözüyle değerlendirin ve öyle karar verin. Yıllar öncesinden tanıdığınız bir insanı, tanıdığınız eski haliyle değil, mevcut durumuyla tanımaya çalışın. İnsan kısa zamanda değişebilir.
 5. Eş adayının geçmişini araştırın fakat geçmişe takılı kalmak yerine mevcut haline bakın. Yapılan eski hatalardan ders almış ve geri dönmüşse, eskiye takılıp kalmayın. Araştırırken özellikle tarafsız kişilere soruşturun. Eş adayını en iyi kim tanıyorsa ona sordurun. Ailesi, arkadaş çevresi, mesai arkadaşları…
 6. Özellikle evlenmek istediğiniz eş adayının fikirleri sizin fikirlerinize ne derece örtüştüğünü araştırın. Fikirler uyuşuyorsa sorun yok. Fikirler uyuşmuyorsa eşler ileride birbirini bu yüzden incitebilirler. Bu konuda dikkatli olmak gerek. Dil ve ırk farklı olursa aile mutlu olabilir fakat düşünceler farklı olursa zamanla çatışmalara sebep olabilir.
 7. Aile yapıları uyuşuyor mu? Aslında günümüzde teknolojinin beraberinde getirdiği hızlı toplumsal değişmeden dolayı kuşaklar arasında birçok farklılıklar meydana gelmektedir. Ebeveyn çocuklarıyla farklı düşünebilir. Ailelerin uyuşması önemlidir. Çiftlerin evlenmesiyle aynı zamanda aileler de evleniyor ancak özellikle eşler aileden çok kendi niteliklerinin uyuşmasına dikkat etmelidirler.
 8. Sadece mantık ve sadece aşk evliliği yerine, aşk, mantık ve duygu evliliği yapılmalıdır. Bunlardan biri eksik olursa evlilik sonrası hayata zarar verir. Akıl yanılır. Aşk gözü kör eder. Ama bunlar bir araya gelirse daha sağlıklı bir evlilik olacaktır.
 9. Zararlı alışkanlıklara dikkat edin. Eğer zararlı alışkanlıklardan maddi-manevi zarar görüyorsanız- ki mutlaka zarar verir- eş adayınız bunları kullanıyorsa iyi düşünün ve öyle karar verin. Mesela sigara içen birinin yanında nefes darlığı çeken biri, sürekli buna maruz kalacaksa sağlığını korumak için bu evliliği iyi düşünmelidir.
 10. Hastalıklara dikkat edin. Eş adaylarından birinde psikolojik ya da bedensel bir hastalık varsa bunu mutlaka söylemelidir. Aksi takdirde ileriki zamanda öğrenildiğinde etkisi daha yıkıcı olabilir. 2012 yılında bana bu konuda danışan bir bayan, hastalığını nişanlılık döneminde nişanlısına söyleyince ayrılmak zorunda kalmışlardı.
 11. Evliliğin sorumluluğunu kaldırabiliyor musunuz? Evliliğin sosyal, psikolojik, ekonomik… yükünü kaldırabilecek misiniz? Evlilikle beraber hayatınızda meydana gelecek değişmelere hazır mısınız?
 12. Eş adayını seviyor musunuz veya sevebilecek misiniz? Görücü usulü ile tanışan bireyler ileride birbirini sevebilecekler mi? veya birbirini seviyorlar mı? Evliliklerde sevgi ve saygının yeri büyük önem arz eder.

Bireyler bu konulara samimi yanıt verdikten ve sonuç olumlu çıktıktan sonra gönül rahatlığıyla evlenebilirler. Bu konuların % 65-70’i olumlu ise evlilik gerçekleştirilebilir. Gerisi zamanla hallolur.

Adnan Kalkan

Eğitimci Yazar

Aile Eğitimi Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>