Home » Aile » EŞ SEÇİMİNDE YAŞ MI VE SORUMLULUK BİLİNCİ Mİ?

EŞ SEÇİMİNDE YAŞ MI VE SORUMLULUK BİLİNCİ Mİ?

Hiç şüphesiz her insan huzurlu bir hayat yaşamak ister. Huzurlu bir hayat yaşamak için ise daha eş seçiminde gerekli tedbirleri almakla başlar.

Eş seçiminde bireylerin dünya görüşü her ne kadar önde gelen kriterlerden olsa da bunun yanında belirgin bazı kriterlere değinmek yerinde olacaktır.

Son zamanlarda özellikle sorulan önemli sorulardan biri de “evlilikte yaş” konusudur.

Erkek ve kadın evlilik yaşı en az ve en fazla kaç olmalıdır?

Erkek ve kadın arasında en fazla ve en az kaç yaş fark olursa sağlıklı bir yuva kurulabilir?

Erkek- kadın yaş farkı kaç olursa evlilik kurumu olumsuz etkilenir?

Evlilikte yaştan öte “evlilik için gerekli olgunluk” aranmalıdır. Kimi bireyler erken olgunlaşırken kimileri yaşı ilerlemesine rağmen evliliğin sorumluluğunu kaldıracak olgunluğa erişemeyebiliyor. Kişi evliliğin sorumluluklarını yerine getirebileceğine inanıyorsa evlilik yaşına ulaşmış demektir.

Erkekler için 18-24 evlilik yaşı için uygundur. Bu yaşlarda erkeklerin evlilik için gerekli hormonları hayatının en aktif döneminde bulunmaktadır. Sorumluluk bilinci bakımından da en kritik dönem bu yaşlar arasıdır.

Kadınlarda en sağlıklı doğumlar ise 17-25 yaşları arasında gerçekleşir. 30 yaşından sonra ise kadının doğum yapması riskli görülür. Yani kadının doğum bakımından en verimli ve sağlıklı olduğu yaş aralığı 17- 25’tir.

Kadın ve erkek arasındaki yaş farkına gelince, genelde erkekler eş adayının yaşının kendi yaşından daha küçük olmasını, en azından aynı yaşta olmak ister. Kadınlar ise eş adayıyla yaşıt ya da eş adayının yaşça daha büyük olmasını ister. En uygun yaş ise kişilerin olgunlaştığı yaştır.

Evlilik için olgun yaş demek, bireylerin evliliğin gereklerini yerine getirebilmek demektir. Evlilik kurumunun cinsel, sosyal- kültürel, psikolojik, ekonomik, çocuk bakımı gibi gereklerini yerine getirebilecek mi? Mesela erkek evi geçindirebilecek mi? Evin sorumluluklarını, ailesini korumak ve kollamak görevini yerine getirebilecek mi? Hanım evin yemek, temizlik gibi işlerini yerine getirebilecek mi?

Evlilik yaşından daha önemli olan “evlilik için yeterli olgunluk ve sorumluluk bilinci” kriteridir.

ADNAN KALKAN

EĞİTİMCİ YAZAR

AİLE EĞİTİMİ UZMANI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>