Home » Aile » EVLİLİĞİN AMACI NEDİR?

EVLİLİĞİN AMACI NEDİR?

Evlenmeye karar veren bireyler öncelikle niçin evlenmek istediklerini iyi irdelemeli ve mantıklı amaçlar için evlilik kurumuna güvenle adım atmalıdır.

Niçin evleniyoruz? Evlenme amacımız nedir? Buna niçin gerek duyuyoruz?

Yapılan araştırmalar evli insanların, bekârlara göre daha huzurlu ve mutlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kişi evlenmekten yana amacını belirlemeli ve zamanı geldiğinde yuvasını kurmalıdır.

Evliliğin amacı bireyden bireye, toplumdan topluma ve kültürden kültüre değişebilmektedir. Fakat her toplum ve kültürün evlilikten ortak amaçları ve beklentileri bulunmaktadır. Bunlara evrensel amaçlar da denebilir. Bu amaçların bir kısmına değinecek olursak:

  1. Neslin devamını sağlamak. Şüphesiz insanların meşru yoldan sayısal bakımdan çoğalması için evlilikler yapılması gerekir. Hz. Peygamber (ASM) “ Evleniniz, çoğalınız, mahşer günü ben sizin çoğunluğunuzla iftihar edeceğim” demiştir. Evliliğin önemli amaçlarından biri de neslin devamını sağlamaktır.
  2. Sevmek ve sevilmeye duyulan ihtiyaç. Her insan sevmek ve sevilmek ister. İnsan fıtratında bulunan bu iki duygu evliliğin önemli sebeplerindendir. Küçük bir çocuk sevilmek istediği gibi, yetmişini deviren çiftler de sevilmek isterler. Evlilik her ne kadar sadece sevgi temeline kurulmasa da, sevgi evliliğin önemli amaçlarından biridir. Birbirini sevmeyen iki insanın evlilik hayatını sağlıklı geçirmesi düşünülemez.
  3. Biyolojik ve cinsel ihtiyaç. Allah (cc), her insana yaratılış fıtratı gereği cinsel duygu ve ihtiyacı vermiştir. Sağlıklı bir yuvanın kurulması için sağlıklı cinsel hayatın olmasının büyük etkisi vardır. Biyolojik ve cinsel duygu ve ihtiyaçların karşılanması da evliliğin önemli esas ve amaçlarındandır.
  4. Sosyal ihtiyaçlar. Toplumda iyi bir yere gelmek ve prestij sahibi olmak için iyi bir yuva kurmak gerekir. Evlilik iyi bir sosyal hayata açılan kapıdır.
  5. Psikolojik amaçlar. İnsan mutlaka zor ve sevinçli zamanlarında yanında birilerini görmek ister. Eşler birbirinden kuvvet alır. Birbirine sırtını dayar.
  6. Dayanışma ve yardımlaşma. Eşler birbirinin en yakın yardımcılarıdır. Birbiriyle dayanışma içinde olan eşler hayatın çeşitli zorluklarını daha rahat sırtlar ve daha kolay atlatır. Evliliğin bir amacı da dayanışma ve yardımlaşmadır. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bekâr insanların birçok sıkıntısının temel sebebi biriyle paylaşamaması ve tek başına yüklenmek zorunda kalmasıdır.
  7. Toplumda iyi bir yer edinerek geleceğe güvenle yürüme. Geleceğe güvenle yürümek için evvela yakınımızda güvenilir ve dürüst insanlar olmalıdır. En güvenilir dost, ahbap, sırdaş, arkadaş da eşimizdir. Birbirini destekleyen eşler geleceğe daha güvenle bakar.
  8. Hayatını düzenlemek. Bekâr insan genelde gerek iş, gerek sosyal hayatta daha dağınık olur. Pek tasarruf edemez ve gerek ev gerek sosyal hayatı pek düzenli değildir. Evlenince hayat düzene girer ve nerede, ne zaman, ne yapacağını daha iyi planlar.
  9. Evlilikten beklentiler. Evlenmekteki beklentiler evliliğin amacını en iyi şekilde ele verir. Tam manasıyla huzurlu ve pürüzsüz bir evlilik hayatı kuracağını düşünen biri bunun bir hayal olduğunu iyi bilmelidir. Her yuvada mutlaka sıkıntılar olur. Bireyler çıkan krizi yönetmeyi öğrenmelidir. Evliliğin bir amacı da her ne kadar huzur ve mutluluk olsa da zaman zaman bazı tartışmalar evliliğin tuzu biberi olur. Ancak bu tartışmalar uzamamalıdır.

Bireylerin niçin evleneceklerini bilmesi yani evlilikteki amacını iyi belirlemesi daha huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamalarına vesile olur.

ADNAN KALKAN

EĞİTİMCİ YAZAR

AİLE EĞİTİMİ UZMANI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>